Seçim Diye Bir Şek Yoktur
Seçim Diye Bir Şek Yoktur

Seçim Diye Bir Şek Yoktur - Godfrey Devereux

İndirim Oranı : %37 İndirim
Fiyat : ₺269,00
İndirimli : ₺169,00

Bu küçük derleme, bir dizi konuşma ve sohbet metninden oluşmaktadır. Bir yandan bizleri şimdiye dek dışarıdan edindiğimiz ve tutunduğumuz kanaatlerin çelişkilerini ve gelgitlerini tüm çıplaklığıyla apaçık görmeye davet eder. Bir yandan da kendimizi hayata, dünyaya ve kendiliğe yönelik derin bir güven hissine teslim etmemizi telkin eder.

 

Bu anlamda, yazarın kırk yılı aşkın yoga ve meditasyon deneyimlerine yaslanmakla birlikte, bu kitap, yoga ve meditasyon odaklı bir kitap değildir. Hayatla daha teklifsiz bir ilişki kurmanın yollarını arayan herkese hitap eder.

 

Bilimsel materyalizmin kısıtlarına ve Yeni Çağ ideolojilerinin tutarsız narsisizmine meydan okuyan Godfrey, günümüzde çok sayıda hayatı etkisi altına alan kırılganlık, yabancılaşma, izolasyon, kaygı ve umutsuzluk gibi pek çok deneyimin kaynağında (gerçekliğin doğasının tehditkârlığından ziyade) kültürel olarak teşvik edilip kutsanan bir dikkatsizliğin yattığını ileri sürer. Bir yandan bilinçli birer varlık ve insan olarak deneyim sahamızın yapıtaşlarını titizlikle incelerken, bir yandan da etrafımızdan kopuk ve yalnız olduğumuza ilişkin zanlarımızın altında yatan ön kabulleri tek tek çözümler. Böylelikle aslında her daim ne kadar çok ve ne kadar derinlemesine desteklendiğimize dair bir farkındalık ve idraki davet eder.

 

Bu kitap gerçekliğin doğasına bir tanım getirmeye yeltenmez ya da insanların nasıl davranması ve yaşaması gerektiğini söylemeye kalkışmaz. Tek yaptığı, insanlık hâlinin doğasına ve anlamına ilişkin net, berrak ve kolaylıkla doğrulanabilir içgörüler sunmaktır. Bir yandan Şartlanma ile Özgürlük arasında süregeldiği varsayılan çatışmaya çözüm getirirken, bir yandan da hem Sorumluluk hem de Ahlak mefhumlarını yersiz bir nihilizmin pençesinden kurtarır.

 

Bütün bunları yaparken; Nedensellik, Tekâmül, Mecburiyet, Bütünlük, Özgür İrade, Seçim, Karar, Kontrol, Tanrı, Şartlanma, Benlik, Ego, Karma, Bilinç, Farkındalık, Dharma, Somatik Zekâ, Manevi Zekâ, Zihin ve Aydınlanma gibi pek çok kavrama çok yalın bir dille açıklık getirir ve bizi bütün mefhumlardan gerçekten ne anladığımızı sorgulamaya davet eder.

:

Orjinal Adı: The Power To Choose

Sayfa Sayısı: 236

Yazar: Godfrey Devereux

Çeviren: V. Şafak Uysal

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR